juni 4, 2026
HiQ utvecklar EcoGuards nya digitala lösning för smarta fastigheter
EcoGuard har utvecklat en ny produkt för smarta fastigheter som samlar och visar data enkelt, i en flexibel lösning som kan uppdateras över tid utan att bytas ut. HiQ har valts som utvecklingspartner, ett uppdrag som omfattar allt från teknik ute i fastigheten till användarvänligt gränssnitt.
EcoGuards nya produkt Air Portal fungerar som ett digitalt nav i fastigheten som samlar in data från olika mätare och sensorer och ger underlag till analys och debitering. Produkten bygger på öppen arkitektur vilket gör att den kan anpassas över tid vid tekniska förändringar, då mycket av datainsamling, lagring och export sker direkt i Air Portal.
– Vi ser en stark efterfrågan på att använda data smartare, inom allt från fastigheter till industri. Det här uppdraget visar hur vi skapar värde genom att kombinera teknik, design och användarupplevelse i en lösning, säger Per Gustafsson, Regionchef HiQ Mälardalen.
Samarbetet med EcoGuard stärker HiQs position som en ledande partner att leverera kompletta uppkopplade lösningar i samarbete genom hela processen, från uppkopplade produkter till system och enkla användargränssnitt.
Stort team bakom leveransen
HiQ har haft ett tvärfunktionellt team på plats från start och i nära samarbete med EcoGuard arbetat med hela lösningen, från uppkoppling till färdig tjänst. Projektet har samlat specialistkompetens inom radiokommunikation, systemarkitektur och design, vilket gjort det möjligt att bygga en stabil och användarvänlig helhet.
– Genom att samla all kompetens i ett och samma team kan HiQ bättre stötta kunden i hela processen. Vi är stolta över att få vara samarbetspartner genom hela processen och bidra till en produkt som bidrar till stor affärsnytta, säger Per Gustafsson, Regionchef HiQ Mälardalen
För EcoGuard innebär samarbetet med HiQ att utvecklingen kan drivas samlat hos en partner som tar ansvar för både den tekniska plattformen i bakgrunden och det gränssnitt som kunderna arbetar i varje dag. Det ger kortare beslutsvägar, tydligare ansvar och snabbare väg från idé till färdig funktion.
Om EcoGuard
EcoGuard är ett svenskt bolag som hjälper fastighetsägare och bostadsbolag att samla in, analysera och använda data från sina fastigheter. Med fokus på energiuppföljning, mätning och digitala tjänster gör EcoGuard det enklare att fatta beslut som sparar energi, minskar kostnader och skapar hållbara boendemiljöer.
Kontakt
Region HiQ Group
Jenny Burman
Hej 👋 Jag heter Jenny och jobbar med PR och kommunikation på HiQ. Vill du veta mer om de grymma lösningar vi jobbar med på HiQ, eller har frågor om oss som bolag? Tveka inte att höra av dig!